Przemysław Frasunek udzielił wywiadu Digital TV Europe

Członek Zarządu Redge Technologies opowiada o strategii spółki po przejęciu części udziałów przez Grupę Play.

Pod koniec lipca Przemysław Frasunek, Członek Zarządu Redge Techologies, udzielił wywiadu w Digital TV Europe. W wywiadzie opowiedział między innymi o wizji spółki po przejęciu części udziałów przez Grupę Play oraz strategii jej rozwoju w najbliższym czasie.

Grupa Play objęła 92,5% udziałów w spółce Redge Technologies. Co to oznacza dla polskiej spółki? Jak uzasadnić decyzję nabycia?

Grupa Play, wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Europie, w ostatnim czasie nabyła Play oraz UPC Polska. Redge Technologies współpracuje z Play od 2007 roku, rozwijając PlayNOW serwis wideo należący do operatora. Dostarczanie doskonałości technologicznej w obszarze OTT z pewnością umocniło naszą pozycję jako rzetelnego partnera. Sądzę, że przejęcie udziałów stanowiło naturalnie kolejny etap w rozwoju naszej doskonale układającej się współpracy.

Na jakich warunkach będzie funkcjonowała spółka Redge Technologies po przejęciu znaczącej części udziałów przez Grupę Play?

Redge Technologies pozostaje autonomiczne jako oddzielna organizacja. Planujemy kontynuowanie dalszego rozwoju naszych produktów oraz obsługę Klientów w ramach najbardziej innowacyjnych projektów OTT w regionie. Nasza strategia, zarząd, zespół zarządzający, organizacja sprzedaży oraz zarządzanie na poziomie operacyjnym pozostają takie same. Traktujemy Grupę Play jako silnego protektora, kogoś kto inwestuje w naszą kreatywność i docenia innowacyjność i niezawodność naszych rozwiązań.

Czy firma chce osiągnąć jakieś synergie operacyjne z grupą kapitałową Play? Wykorzystać jej know how z jakichś obszarów? 

Staliśmy się częścią międzynarodowej grupy telekomunikacyjnej, która posiada wartości zbieżne z naszymi, to z pewnością daje ogromny potencjał rozwojowy. Koegzystujemy w modelu win-win, w ramach partnerstwa. Synergia z Play dostarcza nam atutów w budowaniu przewagi konkurencyjnej w obszarze telekomunikacji. Od 2007 roku rozwijamy autorski produkt Redge Media CDN. Teraz mamy silnego partnera, który umożliwia nam szybką rozbudowę infrastruktury CDN w Europie Zachodniej. Dzięki wsparciu międzynarodowej grupy telekomunikacyjnej uzyskujemy lepszą ekspozycję na rynkach międzynarodowych.

Postrzegacie siebie jako lidera rozwiązań OTT w Regionie. Jakimi sukcesami możecie się pochwalić?

Ostatnie półroczne to był bardzo intensywny i zarazem udany czas dla spółki. Przede wszystkim udało nam się przedłużyć kontrakt z grupą TVN Warner Discovery. Nasza platforma Redge Media SDP wygrała przetarg publiczny w TVP. Rozszerzyliśmy zasięg Redge Media CDN na Czechy. Last but not least – wygraliśmy bardzo konkurencyjny przetarg w jednej z wiodących grup nadawczych w regionie MENA.

Porozmawiajmy teraz o przyszłości. Jaka jest strategia Redge Technologies na najbliższy czas?

Strategia Redge Technologies pozostaje niezmienna od 2020 roku i opiera się na trzech filarach. Pierwszy filar opiera się na zintegrowanych usługach dla dużych nadawców i operatorów, w co wpisuje się wdrożenie PlayNOW.

Drugi filar bazuje na paradygmacie UX 3.0., który w rozwinięciu polega na tworzeniu dedykowanych rozwiązań dla takich wertykali jak sport, news, kultura czy branża wydawnicza. Dostawcy kontentu dostosowując się do wszechobecnych ekranów oraz warunków narzuconych przez ograniczenia związane z pandemią przenoszą wydarzenia do świata online stawiając na hybrydowe doświadczenia. Szczególne zainteresowanie wydarzeniami w modelu PPV odnotowaliśmy w segmencie sportowym. Chcemy stworzyć platformę w modelu revenue share/pay as you go. Vimeo stanowi dobry punkt odniesienia do tego, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości.

Trzecim filarem są produkty tworzone dla deweloperów, czyli rozwiązania chmurowe oparte o udostępnianie usług bazujących na API. Pierwszym produktem, z którym wychodzimy za chwilę na rynek jest usługa DRM as a service zapewniająca zabezpieczanie kontentu. Oferowana w modelu cloud, w oparciu o API, po podłączeniu karty kredytowej, podobnie jak w chmurach publicznych, takich jak Azure czy AWS.

Nie wspominałem jeszcze o naszej drugiej linii produktowej, jaką stanowi Redge Guardian – wysokowydajne rozwiązanie klasy operatorskiej do mitygacji wieloterabitowych ataków DDoS. Wpisuje się to doskonale w naszą strategię bazującą na edge computingu, jak również w ekosystem w sektorze telekomunikacyjnym.

Dzięki tak zaawansowanej technologii, świadczymy usługę mitygacji ataków DDoS dla znanych klientów rządowych. Redge Guardian może odegrać ważną rolę w nadchodzących wdrożeniach 5G SA.

Nasza strategia oparta na edge computingu sprawia, że jesteśmy przygotowani na przyszłość.

 

Jeśli mowa o przyszłości, to jakie w Twojej opinii są uwidaczniające się dziś trendy na kolejne pięć lat?

Mocno wierzę w dynamiczny rozwój technologii brzegowej rozwijanej w chmurze z jej dynamicznym zarządzaniem zasobami oraz bezproblemową migracją obciążenia pomiędzy scentralizowaną infrastrukturą w chmurze a chmurami brzegowymi. Moim marzeniem jest, by ta technologia stała się pewnym standardem w branży, dzięki osiągnięciu kompatybilności pomiędzy dostawcami. 5G jest jednym z driverów rozwoju edge computingu, pozwalając europejskiej branży telekomunikacyjnej wejście na rynek cloud computingu oraz umożliwiając im konkurowanie z globalnymi gigantami technologicznymi. Europa powinna osiągnąć dzięki temu technologiczną autonomię.

Wywiad dostępny jest tutaj.

Czytaj kolejne

VOD.PL zamienia się w superagregatora

News|

VOD.PL staje się platformą do superagregacji treści wideo online. Dzięki aktualizacji usługa oferuje intuicyjny przewodnik po treściach rozproszonych po różnych streamach.

Zapraszamy
do kontaktu

Umiemy dostosować technologię do potrzeb. Dlatego z uwagą słuchamy, w czym możemy pomóc.

Kontakt
Przejdź do góry