RKKVC i Redge inwestują w Vestigit, eksperta do ochrony treści dla mediów
Vestigit opracował autorską technologię poprawiającą bezpieczeństwo wideo online i pozyskało od RKKVC i Redge 2 mln zł środków na dalszy rozwój.
Vestigit – polski startup wywodzący się ze środowiska Politechniki Wrocławskiej – opracował autorską technologię podnoszącą bezpieczeństwo treści wideo w Internecie. Rozwiązanie Vestigit nakłada unikalny “znak wodny” na wideo online, co ogranicza ryzyko nieautoryzowanej dystrybucji. Na dalszy rozwój produktu oraz zbudowanie globalnych struktur sprzedażowych spółka pozyskała środki w wysokości 2 mln PLN. Runda inwestycyjna została przeprowadzona przez polski fundusz RKKVC wraz ze spółką Redge Technologies specjalizującą się w rozwiązaniach technologicznych dla mediów i cyberbezpieczeństwa.
Rozwiązanie Vestigit wykorzystuje mechanizmy steganograficzne. Umożliwiają one stworzenie “ukrytego” kanału komunikacyjnego, w którym jest przenoszony unikalny identyfikator widza. Najważniejszą cechą rozwiązania jest bardzo wysoka odporność znaku wodnego na jego celowe lub przypadkowe uszkodzenie. Zostało to osiągnięte dzięki opracowaniu wieloetapowego procesu znakowania, wykorzystującego mechanizmy edge computingu i sztucznej inteligencji, w szczególności – adwersarialne sieci neuronowe (GAN), co stanowi innowację w skali ogólnoświatowej. Istotnym elementem produktu jest też narzędzie, które wspomaga automatyczne poszukiwanie chronionych treści w publicznym internecie i mediach społecznościowych.
Zależy nam na budowaniu solidnych fundamentów w połączonych trzech kluczowych dla nas obszarach jak multimedia, cyberbezpieczeństwo i AI i w tym upatrujemy swoją przewagę. Osobno są każdemu dobrze znane natomiast ich połączenie stanowi pełna innowacyjność. Pomimo że produkt jest jeszcze na etapie testowania, otrzymujemy wiele zapytań od światowych liderów content providerów, którzy zauważyli, że Vestigit może rozwiązać ich problem. Pandemia CoV-19 i rozwój premium video online tylko wzmocniło przekonanie, że rozwiązania Vestigit są potrzebne. W przyszłości winny stanowić standard w umowach na transmisje sportowe lub Premium VOD – mówi Rafał Radawiec, założyciel i szef Vestigit.
Mateusz Bodio, Dyrektor zarządzający RKKVC komentuje: Twórcy i nadawcy TV ponoszą co roku ogromne straty z powodu nielegalnej dystrybucji i dostępu do treści video. Szacuje się, że do 2024 roku mogą one przekroczyć $12 mld rocznie. Obecna sytuacja z COVID tylko zwiększyła te straty ze względu na szybko rosnący popyt na streaming video i dystrybucję premium video online. Rozwiązania takie jak te oferowane przez Vestigit mogą skutecznie przyczynić się do zmniejszenia tego zjawiska. Vestigit opracował zupełnie nowe podejście do ochrony treści video, nową technologię umożliwiającą np. wyśledzenie miejsca, gdzie istotne z punktu widzenia ochrony praw autorskich materiały mogą się znajdować. Zwróciliśmy uwagę na nieszablonowe podejście spółki, a także warto odnotować fakt odbycia PoC w Canal+ oraz to, że prowadzone są już rozmowy z globalnymi dostawcami CDNów (content delivery network).
Produkt Vestigit stanowi doskonałe uzupełnienie platformy Redge Media, którą rozwijamy od wielu lat. Z kolei sam proces inwestycyjny pokazuje, że na polskim rynku start-upów pojawiają się niedoceniane perełki – podmioty, które opracowały specjalistyczną, ale trudną do zrozumienia technologię. Na wsparciu takich podmiotów chcemy się koncentrować w przyszłości. Jedną z dróg, które rozważamy w celu dalszej realizacji tej strategii jest IPO. – komentuje Przemysław Frasunek, członek zarządu Redge Technologies.
Vestigit powstała w 2018 roku jako odpowiedź na potrzebę przełożenia wieloletniej pracy o charakterze badawczym i rozwojowym na sukces biznesowy i finansowy. Jest spółką specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie. Vestigium to oprogramowanie chroniące treści wideo poprzez zastosowanie znaków wodnych, dzięki którym umożliwia odnalezienie strony, na której treści zostały w sposób bezprawny udostępnione.Projekt uzyskał dofinansowanie NCBiR w Programie Inteligentny Rozwój zajmując drugie miejsce w konkursie na 332 startujących
RKKVC jest prywatnym funduszem typu Venture Capital, inwestującym w europejskie spółki o globalnym potencjale wzrostu z jasną wizją rozwoju. Przedmiotem zainteresowania funduszu RKKVC są spółki w fazie Seed i Growth będąc agnostycznym na branże i możliwości inwestycyjne.
Redge Technologies jest liderem technologii OTT i edge computing w Europie Środkowo-Wschodniej, obecnym na rynku od 2007 roku. Flagowym rozwiązaniem firmy jest Redge Media – autorska platforma technologiczna do budowy telewizji internetowej. Redge Technologies to także twórca Redge Guardian – innowacyjnego na skalę europejską systemu klasy operatorskiej, służącego do ochrony przed atakami DDoS.
Czytaj kolejne
Wywiad z Przemysławem Frasunek podczas IBC2023
Podczas IBC2023 Przemysław Frasunek udzielił wywiadu dziennikarzowi z Digital TV Europe. Jakie wymagania musi spełnić najlepszy dostawca rozwiązań OTT?
18. Konkurs Chopinowski online wspierany przez Redge Media VDP
Redge Media VDP zapewniła obsługę video w oficjalnym serwisie internetowym 18. Konkursu Chopinowskiego oraz w aplikacjach wydarzenia.
Kanał Sportowy z własną platformą dzięki Redge Media
Jeden z czołowych kanałów na YouTube – Kanał Sportowy - uruchomił własną platformę streamingową dzięki Redge Media.
Redge Technologies rozszerza kontrakt z WFDiF w ramach 35mm.online
Redge Technologies wygrało publiczny przetarg na świadczenie usług hostingowych oraz CDN w ramach platformy streamingowej 35mm.online.
Redge Technologies rozwija współpracę z Grupą MiŚOT
Redge Media CDN - jeden z największych w regionie systemów klasy CDN - dołączył do węzła wymiany ruchu EPIX.
Redge Technologies to my
Największy dostawca usług w zakresie telewizji internetowej w Polsce zmienia nazwę i identyfikację wizualną.